ŠPILBERK

Hrad Špilberk Brno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrad Špilberk tvoří spolu s katedrálou sv. Petra a Pavla výraznou dominantu města. Hrad nechal ve 13. století postavit Přemysl Otakar II. z dynastie Přemyslovců. Po dlouhou dobu díky své vyvýšené poloze poskytoval obyvatelům Brna ochranu před nájezdníky. Ve 14. století sloužil jako sídlo moravských vojenských velitelů. V průběhu staletí se význam Špilberku změnil. Z původního sídla moravských markrabat se stala nedobytná barokní pevnost známá jako žalář národů, nejtěžší vězení v rakouské monarchii a vojenská kasárna. V roce 1962 byl Špilberk prohlášen za národní kulturní památku.

Jihozápadní bastion byl postaven v pouhých dvou letech, aby byl Špilberk připraven na dobývání Švédy v květnu 1645. Bastion měl za úkol ochránit západní část hradu, kde doposud byly jen malé hradby a kamenné bašty. Bastion měl důmyslný systém chodeb a náslechových komor. Bastion hrad před Švédy uchránil, i když byl značně poničen. Následně byl znovu vystavěn a zdokonalen. V roce 1809 ho ale Napoleon nechal odstřelit. Stát zůstala jen jeho část, která je dnes k vidění v prohlídkovém okruhu Jihozápadní bastion. Plné vstupné stojí 100 Kč, dětské 60 Kč, rodinné vyjde na 230 Kč.

Ke Špilberku neodmyslitelně patří kasematy, které byly vybudovány plukovníkem Rochepinem v roce 1742 jako závěrečná etapa přestavby hradu na barokní pevnost. Tento systém podzemních chodeb s valenou klenbou měří více než 100 metrů – v severním křídle 109 a v jižním 102. Až v roce 1783 rozhodl císař Josef II. v rámci reforem rakouského soudnictví o jejich novém účelu. Část pevnosti byla přebudována na vězení pro nejnebezpečnější zločince a od této chvíle již spadala pod civilní správu. Za druhé světové války využíval kasematy německý Wehrmacht, který vzhled kasemat značně přeměnil, aby odpovídal architektura odpovídala romanticko-historizujícímu duchu tehdejší velkoněmecké ideologie. V letech 1987-1992 byly kasematy opět přebudovány, aby se přiblížily svému původnímu baroknímu vzhledu.

Prohlídkový okruh kasemat, který trvá 45 minut si návštěvníci mohou prohlédnout po celý rok. Během prohlídky jsou k vidění kobky, okovy, mučidla, kamna, kanály na vodu i kuchyni, z modernější historie se nabízí zapomenutá zrezivělá telefonní ústředna Wehrmachtu nebo nechvalně proslulý operační sál. Plné vstupné vyjde na 90 Kč, dětské na 50 Kč, rodinné pak na 205 Kč.

Další z prohlídek hradu Špilberk vás zavede na rozhlednu. Ta je umístěna v jihozápadní věžici hradu a jistě vám učaruje krásným výhledem, který jistě stojí za zdolání 103 schodů. Rozhledna je přístupná bez průvodce, a to po celý rok. Plné vstupné stojí 50 Kč, dětské 30 Kč, rodinné 115 Kč.

Pokud nejste milovníci historie a nemáte v plánu navštívit prohlídkové okruhy, i tak je Špilberk skvělým místem například pro romantickou procházku po okolí hradu, který je možné si zvenku zdarma prohlédnout. Na velkém nádvoří najdete mimo jiné zvonkohru tvořenou 15 zvony, která hraje každou hodinu 1 ze 32 skladeb. Kolem Špilberku je také rozlehlý park, restaurace a kavárny. Z hradeb navíc máte Brno jako na dlani.

Více informací naleznete na www.spilberk.cz

 

Jak se dostanete z eFi Palace Hotelu na Špilberk?

 

Where to find us

Contacts

If you have any questions, do not hesitate to contact us.

Write us

* All fields are required.