Brněnské památky

 

ŠPILBERK

Hrad Špilberk Brno

Špilberk je hrad a pevnost tvořící dominantu města Brna

 

BRNO UNDERGROUND

Brněnské podzemí - labyrint pod Zelným trhem

 

Kapucínská krypta

Kapucínská hrobka Brno

nachází se na Kapucínském náměstí v centru Brna pod kostelem Nalezení svatého Kříže.  Vznikla v polovině 17. Stol. a až do roku 1787 se tady pohřbívali členové řádu a jeho dobrodinci. Členové řádu se pohřbívali přímo na zem bez rakví. Díky důmyslnému systému ventilace v kombinaci se specifickým složením půdy v podloží pak došlo k přirozené mumifikaci uložených těl. Nejznámějším pohřbeným dobrodincem kostela je na doživotí odsouzený plukovník rakouských pandurů baron Trenck, který zde byl pohřben v roce 1872 do kovové rakve se skleněným víkem.

Otevřeno: 1.4.-31.10. Po-So 9-12 - 13-18, Ne 11-17, 1.11.-31.3. Po-So 10-16, Ne 11-16.30

http://hrobka.kapucini.cz/subdom/hrobka/index.php/cz/

Vila Tugendhat

Funkcionalistická vila Tugendhat Brno

Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, je instalovanou památkou moderní architektury. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vilu najdeme na ulici Černopolní 45 v Brně. Je považována za nejvýznačnější předválečné dílo architekta van der Rohe, který je považován za jednoho ze zakladatelů moderní architektury 20. stol.  Vila patří k nejdůležitějším funkcionalistickým dílům moderní architektury. Za na svou dobu převratný je projekt považován především pro nepřerušený obytný prostor, možnost propojení interiéru a exteriéru díky oknům zcela spustitelným do podlahy a nosnému systému celého domu z nýtovaných ocelových sloupů použitému při stavbě rodinného domu poprvé. Významnou součástí expozice je také nábytek navržený také architektem van der Rohem.

Otevřeno: celoročně od 10:00 do 18:00. Na prohlídku je nutné se objednat předem.

http://www.tugendhat.eu/

Mahenovo divadlo

Mahenovo divadlo Brno

Je prvním elektricky osvětleným divadlem v Evropě. Je jako chráněná kulturní památka ČR současně významnou architektonickou památkou města Brna. Divadlo je postaveno v Brně na Malinovského náměstí podle plánu firmy Ateliér Fellner a Helmer, která navrhla celou řadu evropských divadel. Stavba Mahenova divadla ve slohu neorenesance, neobaroka a neoklasicismu byla dokončena v roce 1882. Na svou dobu velmi unikátním bylo rozhodnutí vybavit divadlo teprve tři roky starým vynálezem - elektrickými žárovkami. Projekt elektroinstalace pro divadlo vytvořil sám vynálezce žárovky Thomas Alva Edison, který kvůli prohlídce vytvořeného díla divadlo o 25 let později také navštívil. Mahenovo divadlo je tak prvním elektricky osvětleným divadlem v Evropě a národní technickou památkou. Díky rekonstrukci jeviště v roce 1936 se v té době Mahenovo divadlo nejmoderněji vybaveným divadlem v Československu.

http://www.ndbrno.cz/o-divadle/mahenovo-divadlo

 

Zelný trh

Kašna Parnas - Zelný trh Brno

Tržiště, jehož původní název byl Horní trh, vzniklo v 13. století na tehdy ještě nezastavěném místě. Jeho součástí byly též Drůbeží trh, Hrnčířský trh a Vetešnický trh. Teprve až v 15. století dostává svůj dnešní název Zelný trh (německy Krautmarkt).

Dominantou náměstí je kašna Parnas z konce 17. století, nacházející se zhruba uprostřed prostranství. Kašnu projektoval Johann Bernhard Fischer z Erlachu, vystavěl ji v letech 1693–1695 Adam Tobiáš Kracker z Vídně.

V horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice s plastikami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého, sv. Primitiva, sv. Konstantina a dvou andílků z období vrcholného baroka, dílo Antonína Schweigla z roku 1729.

K významným budovám okolo náměstí patří Dietrichsteinský palác (budova nejdříve vrchního zemského soudu,[3] později Moravského zemského muzea), Divadlo Husa na provázku (palác Hausperských z Fanalu), palác opata žďárského kláštera, tzv. Malý Špalíček (který vznikl spojením čtyř domů gotického a renesančního původu) a nedávno zrekonstruované divadlo Reduta. V čele dolní části náměstí pak stojí dominantní budova čp. 2, kde v letech 1969–1990 sídlila právnická fakulta.

 

Katedrála sv. Petra a Pavla

Petrov Brno - Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Katedrála je v Brně nazývaná také Petrov. První zmínky o katedrále původně zasvěcené sv. Petrovi se datují už od 12. století. Od té doby prošla stavba několika přestavbami v období gotiky. Při přestavbě kolem roku 1500 bylo rozšířeno zasvěcení a katedrála byla zasvěcena sv. Petru a Pavlovi. V průběhu třicetileté války došlo k požáru kostela a následná barokní obnova byla uskutečněna ve dvou etapách v rozmezí 1651 až 52 a 1743 až 46. Roku 1643 v době obléhání Brna Švédy byl kostel poškozen a opět vyhořel. Úprava do dnešní podoby podle návrhu Mořice Grimma probíhala v období 1743 - 48. V roce 1777 zřídil bulou papež Pius VI. brněnské biskupství, byl dosavadní kostel povýšen na katedrálu. Koncem 19. století proběhly úpravy kněžiště do gotické podoby a celková rekonstrukce pod vedením vídeňského architekta Augusta Kirsteina, kdy byly přistavěny 2 věže a proběhly další stavební úpravy, byla dokončena v roce 1909.

Z vnitřního vybavení stojí za zmínku socha madony s dítětem přibližně z roku 1300, pozdně gotická pieta a barokní oltáře a kazatelna. V rámci prohlídky je možné vidět také románskogotickou krypty se základy původního kostela, klenotnici s vystavenými liturgickými předměty. Je možné také vystoupat na věže katedrály a prohlédnout si panorama Brna. Poblíž katedrály je pak umístěna od roku 2013 symbolické sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Zajímavostí je zvonění poledne na Petrově už v 11 hodin. Podle pověsti se zvoní o hodinu dříve na památku ukončení obléhání Švédy, kdy švédský generál prohlásil, že ukončí obléhání pokud nedobude město než budou zvonit poledne. Brněnští obránci nechali poledne zvonit už v 11, Švédové odtáhli s nepořízenou a touto lstí bylo Brno zachráněno.

Otevřeno je Po - Pá od 11.00 do 17.00, Ne od 12.00 do 17.00. Po dobu otevření je možné využít průvodce pokud neprobíhá bohoslužba, svatba, pohřeb nebo koncert.

http://www.katedrala-petrov.cz/index.php/cz/katedrala

 

Stará radnice

Brněnský drak a brněnské kolo na Staré radnici v Brně

Stará radnice v Brně je bývalá radniční budova a nejstarší světská stavba ve městě. Nachází se mezi Zelným trhem a náměstím Svobody na Radnické ulici. V současnosti se v prostorách Staré radnice nachází kulturní a informační centrum, v průjezdu věže je nainstalováno brněnské kolo a drak, ke kterým se váže několik brněnských pověstí.

Kde nás najdete

Kontakty

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Napište nám

Odeslaním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů
* Všechna pole jsou povinná.