VILA TUGENDHAT

Funkcionalistická vila Tugendhat Brno

Vila Tugendhat je významnou brněnskou památkou moderní funkcionalistické architektury. Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929-1930 navrhl architekt Ludwig Miese van der Rohe. V roce 2001 byla vila zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Najdeme ji na adrese Černopolní 45.

Pozemek ležící v příkrém svahu, na kterém vila stojí, byl součástí velkého pozemku patřícího k vile otce Grety Tugendhatové, známěho brněnského textilního průmyslníka Alfreda Löw-Beera. Otec dceři Gretě horní část svého pozemku věnoval jako svatební dar a následně také financoval celou stavbu domu.

Vila je označována za jedno ze 2 nejvýznamnějších předválečných děl architekta Ludwiga Miese. Vila Tugendhat spoluurčila nová měřítka pro moderní bydlení, patří k základním dílům funkcionalismu. Architekt měl neomezený rozpočet, vila stála 5 milionů prvorepublikových korun, což byla cena, za kterou by se běžně postavilo 30 rodinných domů. Díky dostatku peněz se v domě snoubí unikátní technologie a moderní materiály. Za na svou dobu převratný je projekt považován především pro nepřerušený obytný prostor, propojení interiéru a přilehlé zahrady díky oknům, která bylo možné zcela spustit do podlahy a také inovativní nosný systém. Interiér byl vybaven elegantním nábytkem navrženým samotným architektem.

Vilu tvoří celkem 3 patra, přestože budova zvenku působí jako jednopodlažní. Součástí domu je zimní zahrada, která měla vlastní mikroklima, garáže a také terasy. Celá stavba trvala pouhých 14 měsíců, dokončena byla v prosinci 1930. Manželé Tugendhatovi zde však pobývali jen do roku 1938, kdy jako Židé emigrovali z Československa. Vilu následně zabrali Němci, kteří ji přestavěli k obrazu svému. Po konci války sloužila vila jako soukromá škola a rehabilitační centrum. V roce 1969 byla zapsána do Státního seznamu kulturních památek. V 80. letech proběhla rekonstrukce, která však už v té době byla kritizována. Od roku 1994 sloužil dům komerčním účelům. Od roku 1994 byla stavba zpřístupněna veřejnosti jako památník moderní architektury.

V letech 2010-2012 proběhla zatím poslední rekonstrukce, která vile navrátila některé původní prvky, které byly během času zničeny.

Z důvodu velkého zájmu návštěvníků je nutné vstupenky rezervovat s dostatečným předstihem. Základní okruh (60 minut) mapuje obytné prostory vily a zahradu. Základní vstupné je 300 Kč, dětské 180 Kč, rodinné 690 Kč. Rozšířený okruh (90 minut) mapuje obytné prostory, technické zázemí a zahradu. Základní vstupné činí 350 Kč, dětské 210, rodinné 805 Kč.

Více informací naleznete na http://www.tugendhat.eu

 

Jak se dostanete z eFi Palace Hotelu na Vila Tugenhat?

Where to find us

Contacts

If you have any questions, do not hesitate to contact us.

Write us

* All fields are required.